Czy franczyza to bezpieczny biznes?

Franczyza jest jednym ze sposobów na spełnienie swoich marzeń o prowadzeniu biznesu. Franczyza polega na tym, że franczyzodawca udziela licencji na prowadzenie działalności biznesowej pod jego szyldem franczyzobiorcy.

Zasady współpracy są regulowane poprzez umowę franczyzy, która określa prawa i obowiązki stron. Decydując się na franczyzę otrzymujemy koncept, który został już sprawdzony na rynku. 

Czy franczyza jest bezpieczna?

Badania pokazują, że przedsiębiorcy działający w ramach franczyzy funkcjonują dłużej na rynku niż przedsiębiorcy zakładający biznes samodzielnie. Wynika z tego, że franczyza daje nam bardzo duże szanse na pozostanie dłużej rynku. Pamiętajmy, że franczyza nie gwarantuje 100% sukcesu. Należy tutaj podkreślić, że franczyza nie pozwala na tworzenie własnej marki, musimy stosować się do wymagań franczyzobiorcy oraz musimy na rzecz franczyzodawcy uiszczać koszty. Koszty ponoszone przez franczyzobiorcę są zależne od systemu franczyzowego.

Wejście w system franczyzowy daje nam również pomoc ze strony franczyzodawcy odnośnie wyboru lokalizacji, pomocy przy rekrutacji personelu oraz pomoc w realizacji działań promocyjnych. Osoba decydująca się na prowadzenie biznesu samodzielnie musi sama sobie poradzić z wyborem lokalizacji, rekrutacją personelu oraz realizacją działań promocyjnych. Wybierając franczyzę otrzymujemy prestiż, markę, dostępny do sprawdzonych produktów czy usług oraz przewagę konkurencyjną nad osobami, które prowadzą działalność samodzielnie.

katalog franczyz

Franczyza równa się oszczędność czasu

Budowanie własnego biznesu wymaga poświęcenia czasu oraz posiadania wiedzy odnośnie marketingu, aspektów prawnych i księgowych działalności oraz zarządzania biznesem. Franczyza pozwala na skrócenie czasu, który byłby potrzebny na budowanie własnej marki. D Franczyzodawca udzieli nam potrzebnego wsparcia, które pozwoli nam na sprawne uruchomienie biznesu.

Franczyza nie daje nam gwarancji sukcesu

Nie ma rozwiązania, które daje nam pewność sukcesu, ale istnieją rozwiązania pozwalające minimalizować ryzyko. Najczęstszą przyczyną niepowodzeń biznesów franczyzowych są sami franczyzobiorcy, którzy nie stosują się do zasad określonych przez franczyzodawcę.

Franczyza nie każda jest bezpieczna

Franczyza będzie dla nas dobrym wyjściem, jeżeli zwiążemy się z odpowiednim partnerem franczyzowym. Wybierając franczyzę musimy mieć na uwadze, czy oferta franczyzowa dotyczy sprawdzonego biznesu. Należy mieć na uwadze następujące elementy:

  • czy franczyzodawca jest członkiem polskiej organizacji franczyzodawców?,
  • jaki zakres wsparcia oferuje nam franczyzodawca?,
  • ile placówek franczyzowych posiada franczyzodawca?,
  • ilu partnerów zrezygnowało z systemu franczyzowego danego franczyzodawcy?,
  • jaki jest potencjał branży, w której działa franczyzodawca?

Zapamiętajmy, że franczyzodawca, który działa krótki okres na rynku nie będzie mógł zaoferować dobrego systemu franczyzowego. Bardzo dobrym pomysłem jest odwiedzenie placówek franczyzowych danego franczyzodawcy. Wybierając system franczyzowy musi mieć na uwadze również nasze umiejętności oraz doświadczenia.

 

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *