Czy zęby mądrości należy usuwać?

Zęby mądrości – czy konieczne jest ich usunięcie? A może wystarczy leczenie? Kiedy skonsultować się ze stomatologiem? Jak przebiega zabieg? Warto zapoznać się z informacjami na ten temat.

Zęby mądrości to inaczej ósemki. Są to ostatnie zęby w naszej jamie ustnej. Pojawiają się zarówno w górnej, jak i w dolnej części szczęki. Bywają również sytuacje, kiedy zęby mądrości w ogóle się nie pojawiają. Mają na to wpływ różne czynniki. Ósemki najczęściej pojawiają się między 16 a 25 rokiem życia, niekiedy także później. Wyrzynają się stopniowo – może to trwać nawet przez kilka lat. Niestety wyrastanie zębów mądrości często wiąże się z dyskomfortem oraz bólem.

Problem z zębami mądrości polega na tym, że bardzo często wyrastają one w nieprawidłowy sposób, co z kolei może prowadzić do tworzenia się stanów zapalnych, próchnicy czy problemów ze zgryzem. Wiąże się z tym również ból oraz dyskomfort. Również w trakcie wyrzynania mogą pojawiać się problemy. W takich przypadkach konieczna jest natychmiastowa wizyta u dentysty.

Częstą przyczyną usunięcia ósemek jest także to, że bardzo szybko się psują. Położone są w trudnym do czyszczenia miejscu. W tylnej części szczęki gromadzi się najwięcej resztek, których trudno się pozbyć nawet przy użyciu szczoteczek elektrycznych czy nici. Zęby mądrości narażone są na próchnicę. Jeśli jest ona zbyt duża, najlepszym rozwiązaniem będzie pozbycie się zniszczonych zębów.

Stomatolog Nowy Dwór Mazowiecki – sprawdź ofertę dostępną na stronie Centrum Medycznego Sowia Wola

Ostateczna decyzja

To czy usunięcie ósemek jest konieczne powinien stwierdzić stomatolog. Przed ostateczną decyzją powinny być przeprowadzone dodatkowe badania, które dokładnie zweryfikują stan tylnych zębów. Przed zabiegiem lekarz powinien przeprowadzić badania podmiotowe, które mają na celu ustalenie czy pacjent posiada jakieś dolegliwości uniemożliwiające lub utrudniające zabieg.

Muszą być przeprowadzone również badania kliniczne, które pomogą ocenić położenie zębów, stopień ich wyrżnięcia oraz ustawienie. Konieczne jest również badanie radiologiczne, czyli po prostu rentgen, który pozwoli zobaczyć lekarzowi, jak ułożone są korzenie ósemek. Dopiero po przeprowadzeniu wszystkich badań lekarz powinien podjąć decyzję o tym, czy zęby muszą być usunięte, a jeśli tak, to w jaki sposób.

Kiedy usuwanie nie jest konieczne?

Zęby mądrości nie zawsze muszą sprawiać problemy. Kiedy są ustawione prawidłowo i nie istnieje problem z próchnicą czy z innymi dolegliwościami, to nie ma powodów do ich usuwania. Oczywiście ważne jest regularne badanie stanu zdrowia zębów oraz ewentualne leczenie niewielkich zmian. Niezbędna jest również prawidłowa higiena jamy ustnej. Powinniśmy dokładnie szczotkować zęby oraz używać nici dentystycznych, które pozwalają usuwać resztki pokarmu z trudno dostępnych miejsc w jamie ustnej. Jeśli ósemki są zdrowe to należy ich usuwać wyłącznie dla zasady. Do niedawna dentyści często proponowali prewencyjne pozbywanie się zębów mądrości. Dzisiaj jednak istnieje inny pogląd, przede wszystkim ze względu na różnego rodzaju powikłania, które mogą wystąpić po zabiegu usunięcia ósemek.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *