Legalny wiek picia alkoholu w Europie

W Polsce oraz w większości innych państw europejskich obowiązuje sztywna granica wieku przy kupowaniu alkoholu, a mianowicie 18 lat. Kasjer z reguły ma prawo zapytać o dowód tożsamości, jeżeli nie jest pewien wieku swojego klienta. W większości krajów za złamanie zasady, sprzedawcy mogą ponieść wielkie konsekwencje poprzez konieczność zapłaty gigantycznego mandatu. Które państwa wyłamują się jednak z owego schematu? Gdzie w Europie można kupić alkohol od 16. roku życia, a gdzie poczekać trzeba aż do 20. urodzin?

Na zachodzie szybciej wypijemy piwo!
Najłagodniejsze prawo w zakresie kupowania alkoholu w Europie obowiązuje obecnie w San Marino oraz w Luksemburgu – każdy napój wyskokowy dostępny jest tam od 16. roku życia. 17 lat wystarczy natomiast do kupienia podobnego produktu na Malcie. U naszych zachodnich sąsiadów – Niemców istnieje rozróżnienie w zależności od rodzaju alkoholu. Piwo, wino oraz cydr można zakupić już od 16. roku życia, natomiast pod opieką dorosłego uczynić to można już po ukończeniu 14 lat! Piwo, wino i cydr dostępne są od 16. roku życia również w Austrii, Liechtensteinie, Szwajcarii (z wyjątkiem kantonu Ticino), Belgii oraz w Danii. W tym ostatnim kraju ustanowiono nawet sztywną granicę wynoszącą 16.5% zawartości alkoholu etylowego w napoju – szesnastolatek nie może zatem zakupić niczego, co wykracza poza tą wartość. W Wielkiej Brytanii (poza Irlandią Północną) piwo, wino lub cydr można zakupić po ukończeniu 16 lat, ale tylko pod opieką dorosłego.

Małe browary, ciekawe smaki


Gdzie z alkoholem trzeba dłużej czekać?
W kilku europejskich krajach prawo jest bardziej restrykcyjne niż jest to na ogół przyjęte. W Norwegii oraz Finlandii zakup alkoholu powyżej 22% dostępny jest dopiero od 20. roku życia! Szwecja, Islandia oraz Litwa to natomiast kraje, gdzie nielegalne jest kupowanie jakichkolwiek napojów alkoholowych przed ukończeniem 20. roku życia. Co ciekawe, w Szwecji mając 18 lat można legalnie spożywać alkohol, natomiast nie można samemu go kupić.