Może mała zmiana? Czyli piwo ciemne

0

Trochę się w tej sprawie zmienia, ale sklepy nadal nie rozpieszczają klientów, jeśli chodzi o wybór piwa ciemnego. Dla wielu osób piwo takie nie istnieje. Często jest to związane ze wspomnieniami z odległych czasów, z których wynika, że piwo ciemne jest niedobre i słabe. Nic bardziej mylnego! Warto zweryfikować te wspomnienia z rzeczywistością.

W jaki sposób tuczy piwo/

Oczywiście, że piwo ciemne bywa słabe, ale to kwestia do wyboru, bo po drugiej stronie mamy piwa bardzo mocne, jak np. portery bałtyckie. Te słabe potrafią zaskoczyć smakiem, mogą mieć mocne i typowe smaki gorzkiej czekolady, kawy, ale też być bardzo delikatne, w tych i wielu innych smakach, np. z nutami owocowymi, miodowymi. Piwa mocne też nie przegrywają w konkurencji wyboru smaku. Np. to, że piwo ciemne jest wysokoprocentowe, nie oznacza, że koniecznie będziemy wyczuwać w nim mocny smak alkoholu, i nie jedno nas pod tym względem zaskoczy w drugą stronę. Część z tych piw może być podobne w smaku do piwa jasnego i dodatkowo przemycać cechy, jakie posiada piwo ciemne. To wszystko daje wiele możliwości mieszania się smaków i ich odkrywania. Nie będzie zbyt ryzykownym stwierdzenie, że piwo ciemne wygrywa z jasnym pod względem różnorodności smaków, nadal pozostając typowym ciemnym piwem, nie stając się dziwnym wynalazkiem niemającym wiele wspólnego z pierwowzorem. To ostatnie akurat często dotyka piwa jasnego.

Szeroki wybór piwa ciemnego (i nie tylko) dają np. działy z piwami regionalnymi w wielu supermarketach. Naprawdę warto zainteresować się ich ofertą.

Dodaj komentarz