Szwajcaria – od jakiego wieku można legalnie kupić piwo i inny alkohol?

Wiele zachodnich państw ma bardziej liberalne od polskich zasady kupowania alkoholu w zależności od jego rodzaju. Różnice wynikają przede wszystkim z mentalności mieszkańców konkretnego państwa – w różnych częściach świata postrzega się przecież problem spożywania alkoholu przez młode osoby różnie. Przykładem ciekawych rozwiązań dotyczących sprzedaży alkoholu jest Szwajcaria. Na czym polega owa osobliwość?

Od jakiego wieku można kupić alkohol w Szwajcarii?

Szwajcaria, podobnie jak pobliskie Niemcy, Austria i Liechtenstein nie ustala sztywnej granicy 18 lat dla wszystkich napojów alkoholowych. Mając 16 lat można zakupić legalnie napoje do 15% objętości czystego alkoholu oraz naturalne wina aż do 18% objętości alkoholu. Kwalifikuje się więc tutaj m.in. większość dostępnych na rynku piw czy cydrów. Omawiane tutaj zasady stanowią prawo federalne, a więc stanowione dla wszystkich kantonów. Istnieje jednak jeden wyjątek od reguły: kanton Ticino ustalił, że każdy napój alkoholowy dostępny jest legalnie dla młodzieży dopiero od lat 18. Jest to część Szwajcarii zamieszkała głównie przez ludność włoskojęzyczną.

Portal poleca: Czy wiesz jak najlepiej przechowywać i z czym najlepiej smakuje wino Porto? – sprawdź w artykule na stronie centrumwin.pl.

Obowiązujące regulacje są surowo respektowane przez szwajcarski wymiar sprawiedliwości. Za podanie alkoholu osobom poniżej 16. roku życia, jeśli zagroziło to ich zdrowiu grozi nawet kara pozbawienia wolności do lat 3 lub wysoka grzywna. Ktokolwiek sprzeda bądź udostępni alkohol oparty na spirytusie osobie poniżej 18 lat, może zostać ukarany mandatem wynoszącym aż 10 000 franków szwajcarskich.